[hlOstan]

سيمين شهر(گلستان)

  • جمعیت :
    13680
  • کد تلفن :
    173

سيمين‌شَهر يکي از شهرهاي نوبنياد در استان گلستان در شمال شرقي ايران است. اين شهر در ميانه راه فرعي شهر آق‌قلا به گميشان قرار دارد.

سيمين‌شهر در بخش گميشان شهرستان ترکمن واقع شده و جمعيت آن 6964 نفر مي‌‌باشد. اومچلي، قارقي و کتوک سه روستايي هستند که مجموعاً و در کنار هم شهر جديد سيمين‌شهر را تشکيل داده اند. مرکز اين شهر در روستاي اومچلي واقع است که از نقاط قديمي و مهم در تاريخ مردم ترکمن مي‌‌باشد.کلمه سيمين که در زبان فارسي به معني نقره‌اي است به جاي معادل کومش يا گومش که در زبان ترکمني به معني نقره است و در نام شهر گميشان (يا گمش دفه يا کمش تپه) نيز به کار رفته، به عنوان نامي مرتبط با تاريخ و جغرافياي منطقه براي اين شهر جديد انتخاب و بکار گرفته شده است. رودخانه بزرگ گرگان‌رود از ميان اين شهر مي گذرد.
شغل عمده مردمان اين شهر کشاورزي و دامپروري مي‌باشد و اندکي از مردم به کار صيادي در دريا مشغول هستند. اين شهر گازکشي شده و کتابخانه‌اي دارد به نام کتابخانه مختوم‌قلي فراغي.اين شهر داراي يک ميدان مي باشد که بدليل بي توجهي همچنان نيمه کاره مانده است واين شهر زادگاه بخشي(نوازنده موسيقي سنتي ترکمن)بزرگ ،شهيرونامدار جهان مرحوم قزاق پنق مي باشد.يکي ازجاذبه هاي زيباي اين شهر پل چوبي بود که بدليل احداث پل جديداين پل تخريب شد تا تنها جاذبه قشنگ اين شهر درخاطره هاي مردم اين شهر فقط بماند.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :