[hlOstan]

ايلخچي(اذربايجان شرقي)

  • جمعیت :
    13985
  • کد تلفن :
    412

ایلخچی یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش ایلخچی شهرستان اسکو واقع شده‌است. این شهر در ۲۵ کیلومتری جنوب غرب کلان‌شهر تبریز قرار گرفته‌است.
جمعیت این شهر، براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، ۱۳٬۹۲۷ نفر بوده‌است، که از این جهت، شانزدهمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود.

مردم
طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی، از مجموع ۱۳٬۸۲۷ نفر جمعیت ایلخچی، ۷٬۱۵۲ نفر مرد و ۶٬۷۷۵ نفر زن بوده‌اند که در ۴٬۰۱۴ خانوار ساکن این شهر بوده‌اند. هم چنین ۷۷ درصد از مردم باسواد و ۲۳ درصد بی‌سواد بوده‌اند.

اقتصاد
دراین شهر علاوه بر بانک‌های دولتی مؤسسات قرض‌الحسنه فعالیت چشم‌گیری دارند که از جمله صندوق قرض‌الحسنه الغدیر و صاحب‌الزمان از فعال‌ترین آن‌ها می‌باشد. ضمناٌ دانشگاه پیام نور نیز از اول مهر ۱۳۸۶ فعالیت خود را با پذیرش دانشجو شروع کرده‌است با وجود مراکز دانشگاهی و مؤسسات اقتصادی سرعت توسعه این شهر سریع‌تر گشته‌است و همچنیین کارخانه‌های صنعتی در اطراف این شهر، از جمله کارخانه ایران خودرو نیز وجود دارد. شهر ایلخچی علاوه بر قرار گرفتن در جاده ترانزیتی شاهرگ اتصال استان‌های کردستان و آذربایجان غربی به‌وسیله بزرگراه شهید کلانتری که از وسط دریاچه اورمیه می‌گذرد به استان آذربایجان غربی متصل می‌باشد. هچنین به‌وسیله ایستگاه زارعی که در ۳ کیلومتری شهر ایلخچی قرار گرفته به شبکه راه‌آهن سراسری کشور دسترسی دارد.

 

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :