[hlOstan]

فيروزكوه(تهران)

  • جمعیت :
    17143
  • کد تلفن :
    221

فيروزکوه نام شهري واقع در شهرستان فيروزکوه استان تهران است. فيروزکوه در کناره جاده تهران-قائم شهر قرار دارد. اين منطقه با عبور راه آهن از آن و گسترش ساختمان سازي و افزايش مغازه‌ها رشد کرده و به شهري مستقل تبديل شده‌است.زبان محلي مردم اين شهر طبري (مازندراني) است.

تاريخ و اساطير
فيروزکوه‌ شهري‌ قديمي‌ است‌ که‌ برخي‌ آن‌ را با حوادث‌ مرتبط‌ با دماوند هم چون‌ افسانه‌ فريدون‌ و ضحاک‌ مرتبط‌ مي‌دانند. يکي‌ از نوشته‌هاي‌ معتبر درباره‌ تاريخ‌ اين‌ شهر به‌ نوشته‌ محمدبن‌ جرير طبري‌ (310-226 ه‌.ق‌) در کتاب‌ «تاريخ‌ الرسل‌ و الملوک» باز مي‌گردد.
در اين‌ نوشته‌ طبري‌ مي‌نويسد:
«فيروز پسر يزدگرد، پسر بهرام‌ بود و پادشاهي‌ وي‌ پس‌ از آن‌ بود که‌ برادر و سه‌ تن‌ از خاندان‌ خويش‌ را کشت‌. گويند در ملک‌ وي‌ هفت‌ سال‌ پياپي‌ قحطي‌ شد و در آن‌ دوران‌ سخت‌، رعيت‌ را چنان‌ راه‌ برد که‌ هيچ‌ کس‌ از گرسنگي‌ نمرد مگر يکي‌ و او به‌ خداوند ناليد که‌ رحمت‌ خويش‌ از او و رعيت‌ او دريغ‌ ندارد و باران‌ ببارد و خداي‌ اجابت‌ کرد ولايت‌ مانند پيش‌ پرآب‌ شد و درختان‌ جان‌ گرفت‌. فيروز بگفت‌ تا به‌ ري‌ شهري‌ بسازند و آن‌ را فيروز نام‌ کرد و مابين‌ گرگان‌ و دربند نيز شهري‌ بساختند و آن‌ را فيروز نام‌ کردند و...»

به‌ احتمال‌ قريب‌ به‌ يقين‌ شهري‌ که‌ طبري‌ احداث‌ آن‌ را به‌ فيروز ساساني‌ در ري‌ نسبت‌ مي‌دهد، شهري‌ جز فيروزکوه‌ نبوده‌ است‌. به‌ دليل‌ همين‌ قدمت‌ فيروزکوه‌ از شهرهايي‌ است‌ که‌ تپه‌هاي‌ باستاني‌ زيادي‌ دارد.
بنا به اظهارات برخي نام قديم فيروزکوه ديمه بوده است؛ که به معني طبيعت خودرواست.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :