[hlOstan]

اشترينان(لرستان)

  • جمعیت :
    5268
  • کد تلفن :
    665

اشترينان يکي از شهرهاي استان لرستان در ايران است. اين شهر در شهرستان بروجرد و در 15 کيلومتري شمال شهر بروجرد و در سر راه بروجرد – ملاير – نهاوند قرار دارد.

براساس سرشماري سال 1385 اين شهر داراي 10,000 نفر سکنه ‌است. گويش مردمان اين شهر لري است. اين شهر مرکز سيلاخور بالاست و آب و هواي سرد کوهستاني دارد. اشترينان به احتمال زياد اشتربان بوده‌است و يکي از کاروانسراهاي بر سر راه بروجرد و اصفهان به همدان و بغداد بوده‌است. کوه و قلعه يزدگرد در شرق آن است و کوه گرين در غرب آن. هسته اوليه شهر بنا بر لغت نامه دهخدا متشکل از چهار چشمه بوده‌است. کار مردمانش کشاورزي و باغباني است.

تاريخچه
اين شهر داراي قدمتي بسيار فراوان است و براساس سنگ نوشته‌هاي يافت شده قدمت آن به زمان حمله اعراب به ايران مي‌رسد. نام اشترينان به احتمال زياد براين اساس انتخاب شده است که در زمان يزدگرد چون اين منطقه خوش آب و هوا بوده است براي نگهداري چارپان سپاه يزگرد استفاده مي‌شده و همين اساس به آن اشتربان مي‌گفته‌اند که بعدها در اثر گذشت زمان به اشترينان تبديل شده است.

البته اين موضوع شامل ساير مکانهاي اطراف آن نيز مي‌شود به طوري که مثلا روستاي دهريز که در ضلع شمال غربي اشترينان قراردارد به عنوان آشپزخانه و محل طبخ غذاي سپاه يزدگرد بوده و به آن ديگ ريز مي‌گفته‌اند که به دهريز تبديل شده است.

گردشگري
از طبيعت ديدني اشترينان مي‌توان به سراب کرتول واقع در روستاي توده زن اشاره نمود. ييلاقهاي متنوع چون ونايي، خشتيانک و تاک درخت آن را به گردشگاه مردم بروجرد و شهرهاي اطراف تبديل کرده‌است. مراسم عزاداري حضرت امام حسين و روزهاي محرم از جمله رسوم بسيار ديدني است که هر ساله مردم زيادي را از سراسر ايران به خود جلب مي‌کند. در اين شهر يک هيئت زنجيرزني و سه هيئت سينه‌زني با نامهاي هيئت کوي بالا، هيئت گودرزي و هيئت جلاير وجود دارند که هر کدام از اين هيئت ها مملو از جمعيت عزادار و سينه زن مي‌باشند. همچنين حليم نذري ماه محرم و روز تاسوعا و عاشوراي اشترينان زبانزد خاص و عام است.

صنعت
از صنايع مهم اين شهر به کارخانه خودروسازي زاگرس خودرو که اتومبيل سواري پروتون را در ايران توليد مي‌کند مي‌توان اشاره نمود.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :