[hlOstan]

بندركياشهر(گيلان)

  • جمعیت :
    13772
  • کد تلفن :
    142

بندر کياشهر شهري است در فاصله 17 کيلومتري آستانه اشرفيه و تقريباً 50 کيلومتري رشت.

جمعيت
براساس سرشماري سال 1385جمعيت کياشهر (4,069خانوار) برابر با 13,762نفر بوده است.

از مهم‌ترين بخش‌هاي اين شهر مي‌توان به کوي امام، دستک، زيباکنار، سالکده و لسکوکلايه بزرگ اشاره کرد. منبع درآمد مردم اين شهر، کشاورزي و ماهيگيري است. مرغوب‌ترين برنج کشور در اين منطقه وجود دارد ولي متاسفانه برنج اين شهر با نام آستانه اشرفيه که شهرستان اين بخش است به فروش مي‌رسد و همچنين خاويار کياشهر از معروفيت جهاني برخوردار است وبادام زميني ايران (پسته شامي) در اين شهر کشت مي‌شود. بندر کياشهر رودخانه‌اي زيبا به نام سفيدرود دارد که در کنار بوجاق حسن کياده قرار گرفته است. اين بخش داراي يک مرداب بسيار زيبا مي‌باشد که با گذر يک پل چوبي از وسط آن اين منطقه را بسيار زيبا نموده است در ابتداي مسير منتهي به پل که از وسط شهر عبور مي‌کند هتل بزرگ دريا قرار دارد که بام آن چشم انداز زيبايي از دريا و مرداب و جنگلهاي اطراف را به بيننده هديه مي‌کند.

مسير هاي ورودي به داخل شهر کياشهر: معمولاً بيشتر مسافران از مسير شهرستان آستانه اشرفيه وارد اين شهر مي‌شوند ولي: از سمت غرب مي‌توان از بندرانزلي- زيبا کنار يا لشت نشاءو از سمت شرق ميتوان لاهيجان- دهشال - لسكوكلايه يالاهيجان-رودبنه-دهکاء ويا لنگرود-چمخاله وارد اين بخش زيباي کشور شد.

مکان زيارتي نام اين مکان زيارتي بقعه آقا سيد ابو جعفر مي‌باشد اين مکان در کياشهر خيابان شهدا واقع شده است اين سيد بزرگوار جدشان به امام رضا (ع) مي‌رسد مکان تفريحي در اين منطقه يک بندر تفريحي و يک پارک جنگلي زيبا وجود دارد.

مشاهير
مهدي محمددوست
دكتر ميرعباس جليلي

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :