[hlOstan]

سنقر(كرمانشاه)

  • جمعیت :
    43653
  • کد تلفن :
    838

سنقر يا سنقر کليايي يکي از شهرستان‌هاي استان کرمانشاه در غرب ايران است.اين شهر در 85 کيلومتري شمال شرقي شهر کرمانشاه و در طول جغرافيايي 47 درجه و 36 دقيقه شرقي و عرض 34 درجه و 47 دقيقه شمالي واقع شده‌است که ارتفاع آن از سطح دريا 1700 متر است.

واژه سنقر دگرگون شده سنقار است که در زبان ترکي نام مرغي شکاري است. احتمال مي‌رود اين پرنده در اين شهرستان وجود داشته و به همين جهت اين ناحيه به سنقر معروف شده‌است. قديمي ترين متني که نام سنقر بدين صورت در آن آمده کتاب تواريخ سلاجقه است. در دوره سلاجقه امراي سنقر به نام «آق سنقر» معروف بوده‌اند.

در دوره صفويه اسدآباد جزء منطقه سنقر شمرده مي‌شده‌است. در زمان شاه عباس صفوي، فرماندار سنقر عثمانيان را از مرز بيرون راند. در دوره افشاريه و زنديه سران ايل کليايي که خود را از اعقاب صفي خان از خانهاي دوره صفوي مي‌دانند به حکومت سنقر منصوب بوده‌اند. نام قسمت کردنشين اين ناحيه از اسم ايل کليايي ماخوذ و به کليايي معروف شد. چون دو قسمت سنقر و کليايي شهرستان را تشکيل دادند اين شهرستان سنقر و کليايي ناميده شد.

شهرستان سنقر و کليايي در جلگه همواري واقع شده و اطراف آن را رودخانه، سبزه زار، باغات و بيشه‌زار فرا گرفته‌است و قله‌هاي کوه‌هاي آن تا اواخر تابستان از برف زمستاني پوشيده‌است.

بقعه تاريخي مالک، و امام‌زاده احمد در سنقر واقع شده‌اند.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :