[hlOstan]

جوانرود(كرمانشاه)

  • جمعیت :
    43492
  • کد تلفن :
    832

جَوانرود مرکز شهرستان جوانرود در استان کرمانشاه ايران است.

جوانرود از شمال به اورامان لهون و پاوه، از جنوب به سرپل ذهاب، از شرق به کرمانشاه و از غرب به خاک عراق متصل است. زبان مردم اين شهر کردي (لهجه سوراني.گويش جافي)است بر اساس آمار سال 85 جمعيت اين شهر 136742 نفر مي‌باشد.

تاريخ
نام جوانرود برگرفته از قلعه‌هاي حکومتي متعددي است که در اين منطقه در چند قرن اخير توسط حکومت‌ها بنا نهاده شده‌است. آثار و شواهد مکتوب بدست آمده در منطقه تاريخ و قدمت جوانرود و نامش را به بيش از 700 سال مي‌رسانند. حمدالله مستوفي در کتاب خويش ازاين منطقه با نام «الاني» ياد مي‌کند.

حکومت جوانرود که جزء بلوک هجده‌گانه سنندج است بيشتر در دست واليان اردلاني بوده اما حاکمان اصلي جوانرود که مشروعيت خود را از عامه مردم مي‌گرفتند سيد احمد بيگ جاف و فرزندان وي بوده‌اند. پس از او رستم بيگ وکيل بنا بر وصيت پدر سيد احمدبيگ و نظر ريش‌سفيدان مسئوليت رهبري ايل را برعهده گرفت. بعد از او اولاد ارشد وي به اين مقام مي‌رسيدند. اين ياساي ايلي با فوت محمد بيگ وکيل درسال 1363 ه.ش به پايان رسيد. ايل غالب در جوانرود همواره جاف‌ها، به سرکردگي بيگ زادگان جوانرودي بوده‌اند. جمعيت اين شهرستان در حال حاضر 85000 نفر مي‌باشد.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :