[hlOstan]

پاوه(كرمانشاه)

  • جمعیت :
    20068
  • کد تلفن :
    382

پاوه (به کردي: پاوه‌، Pawe) يکي از شهرهاي شمالي استان کرمانشاه و مرکز شهرستان پاوه‌ است که در مجاورت مرز ايران-عراق قرار دارد. به دليل ساختار پلکاني، اين شهر ملقب به شهر هزارماسوله‌است. از شهرهاي نزديک به پاوه مي‌توان شهرهاي جوانرود، روانسر و مريوان را نام برد.
منطقه‌اي که‌ پاوه‌ در آن واقع است بسيار خوش آب و هوا است و در کنار کوهستان اورامانات قرار گرفته‌است.

ساکنين اين شهر کرد بوده و به دو گويش هورامي و سوراني (جافي) تکلم مي‌کنند. هورامي‌ها بوميان اصلي شهر بوده و به‌ گويش هورامي تکلم مي‌کنند که‌ يکي از زبان‌هاي ايراني شاخه شمال غربي است. جاف‌ها عموماً در روستاهاي اطراف شهر پاوه زندگي مي‌کنند که در سالهاي اخير تعداد زيادي از آنها به شهر پاوه مهاجرت کرده‌اند. شهر پاوه همکنون در اثر توسعه شهري به روستاهاي اطراف خود شامل دوريسان، چورژي، نوسمه، بندره و نورياب متصل شده‌است. اگرچه روستاهاي نامبرده به صورت رسمي در محدوده شهرداري پاوه قرار ندارند.
کوه شاهو و غارهاي قوري‌قلعه و غار کاوات از جاذبه‌هاي طبيعي اين منطقه هستند.
از زيارتگاه‌هاي پاوه مي‌توان به آرامگاههاي سيد (سيد عبيدالله يا کوسه هجيج) برادر امام رضا و سلطان اسحاق که از اماکن مذهبي پيروان دين يارسان است اشاره کرد. از جاذبه‌هاي ديگر شهر پاوه مي‌توان به کوه آتشگاه (آتشکده) اشاره نمود که جايگاه زيارت زرتشتيان بوده و به مدت 800 سال آتش آن روشن بوده‌است. اين شهر در ميان دو کوه به اسم شاهو و آتشگاه بنا شده‌است. نام پاوه برگرفته از نام يک سردار ساساني به نام «پاو» مي‌باشد که در آن زمان براي دفع هجوم دشمنان به اين منطقه فرستاده شده‌است.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :