[hlOstan]

نودژ(كرمان)

  • جمعیت :
    5525
  • کد تلفن :
    349

نودِژ شهري است در استان کرمان در جنوب شرقي ايران.اين شهر در شهرستان منوجان قرار گرفته است.جمعيت اين شهر در سال 1385، برابر با 5,525 نفر بوده است .

فاصله نودژ تا بندر عباس 110 کيلومتر است.نودژ داراي تابستان‌هاي گرم و خشک و زمستان‌هاي سرد و خشک مي‌باشد و با ميانگين بارندگي 170 ميلي‌متر در سال يکي از مناطق کم‌آب به شمار مي‌آيد.

پيشينه سکونت در نودژ به پيش از اسلام بر مي‌گردد.وجود دژ و نيز گورستان غير مسلمانان گواه بر اين مدعا است.از مهم‌ترين مکان‌هاي مذهبي آن امام‌زاده سيف‌الدين است.از ديگر زيارتگاه‌هاي اين شهر مي‌توان زيارت حضرت بي بي طيبه (خواهر امام رضا)را نام برد که سالانه ميزبان زائران زيادي است.

يکي از محصولات مهم کشاورزي نودژ پرتقال معروف آن است.نودژ همچنين داراي باغهاي نخل فراواني مي‌باشد که طي چند سال اخير به علت خشکسالي‌هاي پي درپي به يک سوم مقدار اوليه کاهش يافته‌است.سرماي سوزان نيزباعث خشک شدن شمار زيادي از باغ‌هاي ليموترش و پرتغال آن منطقه شده‌است.يکي از قنات‌هاي معروف و قديمي اين شهر که قدمت آن به پيش ازاسلام مي‌رسد قنات دهنه ناييز است که طي سالهاي اخير به علت خشکسالي و احداث چاههاي غير قانوني اطراف آن به طور کامل خشک شده‌است.نودژ همچنين داراي يک معدن عظيم فروآلياژ کروم مي‌باشد که سنگ معدن آن پس استخراج به پالايشگاهي به نام آبادان که در جنوب نودژ واقع است انتقال داده مي‌شود.

مردم:
گويش مردم نودژ ترکيبي از گويش‌هاي بندري و منوجاني مي‌باشد.از لحاظ جمعيتي معروف‌ترين طوايف ساکن در اين ديار طايفه درويشان، طايفه لاريها، طايفه لورگ، طايفه مرشدي و حاجب مي‌باشد.بر پايه اطلاعات موجود طايفه حاجب از قديميترين طوايف ساکن در نودژ است.

از شخصيت‌هاي معروف مذهبي اين شهر مي‌توان از آيت‌الله سيد احمد متعلم نودژي، آخوند، حجت‌الاسلام سيد احمد محبي مدرس، حجت‌الاسلام سيد محمد محبي (شيخ محمد)، حجت‌الاسلام سيد غلامرضا محبي (اول)، حجت‌الاسلام سيد عبدالرحيم محبي، حجت‌الاسلام سيد حسين عالم‌زاده نودژي، حجت‌الاسلام سيد احمد رهبر و آيت‌الله سيد عبدالواحد محبي نام برد.

از تيم‌هاي فوتبال معروف اين شهر مي‌توان از تيم‌هاي پتروک، اتحاد، پرسپوليس، وحدت، رخسار، عقاب و استقلال نام برد.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :