[hlOstan]

چترود(كرمان)

  • جمعیت :
    5678
  • کد تلفن :
    342

چَترود شهري است در استان کرمان ايران.چترود در بخش چترود شهرستان کرمان قرار دارد.
رصدخانه ملي ايران در پيرامون اين شهر در دست ساخت است.طرحي براي احداث کارخانه توليد لاستيک و ماشين آلات سنگين راهسازي نيز در چترود وجود دارد.شهر چترود از مناطق لرزه‌خيز استان کرمان است.

در قديم:
در جلد هشتم فرهنگ جغرافيايي ايران آمده: چترود دهي است از دهستان زنگي آباد بخش مرکزي شهرستان کرمان که در 64 هزار گزي شمال کرمان بر سر راه فرعي کرمان به راور واقع شده. جلگه و معتدل است و 3000 تن سکنه دارد. آبش از قنات، محصولش غلات و حبوبات، شغل اهالي زراعت، مکاري، پيله‌وري و قالي‌بافي و راهش فرعي است دبستان و پاسگاه ژاندارمري دارد.

مولف مرآت‌البلدان درباره چترود نويسد: «قريه‌اي است از بلوک سرآسياب کرمان که در نزديکي هوتک و هشت فرسخي شمال شرقي کرمان واقع مي‌باشد. جائي خوش آب و هواست، باغات مشجر زياد دارد و انگور و انارش بخوبي ممتاز است. آب اين قريه از دو رشته قنات و از چشمه‌اي است که از کوه جاري است. داراي هزار تن سکنه‌است (تقريباً) و حمام بزرگي دارد که وکيل‌الملک آنرا بنا نموده، کاروانسراي خرابه‌اي دارد که از بناهاي قديم است. سه مسجد آباد و يک باب تکيه آباد در آنجا ديده مي‌شود. اين قريه يازده کارخانه شال‌بافي دارد که مشتمل بر چهل ويک دستگاه است. آسياهاي متعدد از قديم و جديد متعلق به اين قريه‌است. مزرعه اسماعيل‌آباد هم از توابع چترود مي‌باشد که خراب بود و آن‌را مرحوم محمداسماعيل خان وکيل‌الملک آباد کرد.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :