[hlOstan]

لامرد(فارس)

لامِرد يکي از شهرهاي استان فارس ايران است. اين شهر مرکز شهرستان لامرد است و در جنوب استان واقع شده‌است. اين شهر در قديم به تراکمه مشهور بوده‌است. شهر لامرد با دماي بالاي 45 درجه در تابستان يکي از گرمترين شهرستان‌هاي استان فارس محسوب مي‌شود.

اين شهر در سال‌هاي اخير به دليل اکتشاف ذخاير گاز شيرين آن، به همراه عسلويه، تبديل به يکي از مراکز در حال توسعه‌? ايران گرديده‌است. علاوه بر اين پالايشگاه گاز پارسيان در جوار جاده لامرد به مهر (مُر به لهجه محلي) احداث شده‌است که همچنان در حال توسعه‌است.

صنعت
کارخانجات آلومينيوم و ذوب آهن هم در منطقه در حال احداث هستند. فرودگاه بين‌المللي لامرد در سال 1364 افتتاح شده و به شهرهاي تهران (يک روز در هفته)، شيراز، لار، لاوان و کشورهاي کويت، قطر و امارات متحده عربي پرواز دارد.

تجارت
پيشينه تجارت در اين منطقه با سفر مردم اين منطقه به كشورهاي حاشيه خليج فارس جهت كسب درامد، قدمت مي يابد.در حال حاضردهشيخ يکي از مراکز تجاري در لامرد است که در شهرهاي اطراف هم شهرت دارد و عمدتاً مرکز خريد کساني است که براي مأموريت‌هاي کاري در ميدان‌هاي نفتي و گازي منطقه و همچنين عسلويه و پارسيان اعزام شده‌اند.

پيشينه
نام قديمي اين شهر تراکمه است که روستايي از توابع گله‌دار در لارستان بوده‌است. طبق لغت نامه دهخدا و سفر ايشان ، لامرد از تراکمه و خطيمي (خطيبي)که به صورت دهي از دهستان تراکمه ياد شده است تشکيل شده بود که خطيمي از ميدان کنوني شهر لامرد شروع و بخش هاي بزرگي چون حسين آباد کنوني از شرق و از غرب تا بيت العباس کنوني وسعت داشته.اما اکثر روستاها وشهرهاي اطراف آن را با نام تراکمه مي شناسند.

محصولات کشاورزي
محصولات کشاورزي خطيمي طبق مستندات لغتنامه دهخدا ، عمدتا تنباکو بوده که بصورت وسيع کشت مي شده است. باغات خرما و كشت گندم از محصولات اصلي منطقه لامرد بوده كه كشت آنها همچنان در اطراف شهر ادامه دارد.

خاندان ها
طبق سفر دهخدا و مستندات موجود در لغاتنامه ، بزرگترين خاندان لامرد قديم ، خاندان شکوهي است که در خطيمي قديم زندگي مي‌کردند . که طي ازدواج هاي صورت گرفته با کوچ نشيناني چون خسروي ها و محمدي ها بخش وسيعي از زمين هاي خطيمي قديم را به آنان داده ( طبق مستندات دهخدا دليل اين امر ، بي ارزش بودن زمين در آن زمان بوده است ) که شامل حسين آباد کنوني ، دهنو خطيمي ، بخش مرکزي لامرد و بخش هايي از بيت العباس کنوني است.

معادن
کوه‌هاي اطراف لامرد که به نام کوه‌هاي تابناک (سَرکوه)، شانُل، هما (هُوا) و وراوي شناخته مي‌شوند حاوي منابع بزرگي از گاز شيرين هستند که سابقه اکتشاف آن‌ها به دهه‌? پنجاه خورشيدي مي‌رسد.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :