[hlOstan]

جويم(فارس)

  • جمعیت :
    6590
  • کد تلفن :
    782

جويم نام شهريست در جنوب استان فارس ودر جنوب شرقي شهر شيراز قرار دارد. براساس اطلاعات موجود در 54درجه و 33 دقيقه طول شرقي و 15 درجه و 28 دقيقه عرض شمالي از نصف النهار مبدأ واقع شده‌است. ارتفاع شهر جويم از سطح دريا به طور ميانگين 835 متر است، و مساحتش در حدود 3260 کيلومتر مربع است. آب و هواي جويم به‌طور کلي گرم و خشک و از لحاظ وفور آب، غني‌ترين بخش شهرستان است.


پيشينه تاريخي
بنابر مستندات تاريخي، در گذشته‌هاي بسيار دور استخرهاي آب راکد، چشمه‌ها، جويبارها و رودها گرداگرد جويم را فرا گرفته و در مرغزارها و جنگل‌هاي سرسبز آن، جانوران گوناگون مي‌زيسته‌اند. تاريخ‌نگاران، اين شهر را به نام «جويم ابواحمد» نيز شناخته‌اند. جويم از دو واژه «جو» و «يم» تشکيل شده‌است. «جو» به معناي جويبار و «يم» به معناي دريا است.

کشاورزي در جويم
عمده‌ترين محصولات کشاورزي جويم گندم، پنبه، ذرت، و مهم‌ترين محصولات باغي، مرکباتي مانند: پرتقال (محلي، والنسيا، توسرخ، نافي) و انواع نارنگي (کله مانتين و کينو)، ليمو ترش، ليمو شيرين، گريپ فروت، نارنج و... هستند.

جويم با توليد سالانه بيش از 55000 تن گندم و 6000 تن پنبه و نزديک به 100,000 تن انواع مرکبات و هزاران تن انواع ديگر محصولات کشاورزي، همچون نگين سبزي در جنوب استان فارس مي‌درخشد. بخش جويم در توليد اکثر محصولات ذکرشده، در لارستان داراي مقام اول مي‌باشد.

متاسفانه جويم در بخش کشاورزي نيز به رغم توليد اين همه محصول گوناگون، همچنان در گمنامي به سر مي‌برد و محصولات اين خطه زر خيز اغلب به نام شهرهاي همجوار ثبت مي‌شود که اين مسئله، ناراحتي کشاورزان را به دنبال داشته‌است و دارد. جـويم استعداد کشت اغلب گياهان دارويي، دانه‌هاي روغني و محصـولات باغي مانند زيتون و زرد آلو را در سطح وسيع دارا مي‌باشد.زمينه‌هاي سرمايه گذاري فراواني در اين بخش وجود دارد که از آن جمله مي‌توان به کارخانه پنبه پاک کني، توليد آب ميوه، بسته بندي خرما، توليد کنستانتره خوراک دام، صنايع و... اشاره کرد.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :