[hlOstan]

لواسان(تهران)

  • جمعیت :
    15468
  • کد تلفن :
    221

لَواسان يا همان لواسان کوچک يکي از شهرهاي شهرستان شميرانات استان تهران است.
شهر لواسان با جمعيتي برابر با 10,587 نفر (آمار سال 1383) در بخشي به نام بخش لواسانات قرار دارد.
شهرستان شميرانات که مشتمل از سه شهر تجريش، لواسان و قصران است منطقه يک شهر تهران را تشکيل مي‌دهد.
شهر لواسان را از شمال، کوه‌هاي ورجين، باغدره، کند و افجه، از سمت باختر کوههاي قصران، از سمت شمال خاور و خاور کوههاي ايرا، فيل زمين، لواسان بزرگ (اسم روستايي) و جاجرود و از جنوب کوههاي تلو، قوچک، زينکوه و ارا کوه در بر مي‌گيرند.
بخش لواسان داراي روستاهاي زياديست اما بدنه شهر از باختر به خاور را محله‌هاي ترک مزرعه، احمدآباد، شورکاب، جاييج، گَلَندُوَک «مرکز»، نجارکلا، ناران، قاضي‌آباد، کلاک، سبو بزرگ و سبو کوچک تشکيل مي‌دهند.
ناصر خسرو قبادياني در اوايل سفرنامه خود مي‌نويسد: «ميان ري و آمل کوه دماوند است مانند گنبدي و آن را لواسان گويند»

سد لتيان و لواسان
در جنوب شهر لواسان سد لَتيان قرار دارد که در سال 1346 به بهره برداري رسيده‌است.اين سد بتوني نقش بسزايي در تامين آب و برق شهر تهران دارد. رودخانه جاجرود که از ارتفاعات کوههاي شمشک، گرمابدر، ايگل، زايگان و قسمت جنوبي توچال (بخشي از کوههاي البرز مرکزي) سرچشمه مي‌گيرد آبريز اصلي سد است. رودخانه‌هاي لوارک (کند)، افجه و لار (برگ جهان) که قبل از احداث سد شاخه‌هايي از رود جاجرود بودند و به جاجرود مي‌ريختند با گذر از لواسان، امروزه به خود درياچه سد ميريزند. قبل از احداث سد در مکان امروزي درياچه سد، روستاهاي آبادي وجود داشته که دولت با قيمت خوبي زمين‌هاي اهالي را در سال 1343 خريداري نمود و اهالي در روستاهاي نجارکلا، شورکاب، ناران و کلاک که امروزه در محدوده شهري هستند ساکن شدند. لتيان، گارکلو (گهواره کلو يا زينکوه محله نيز مي‌گفتند زيرا در پايکوه زينکوه‌است) و ده سيد روستاهاي زير آب رفته هستند.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :