[hlOstan]

كيلان(تهران)

  • جمعیت :
    3263
  • کد تلفن :
    221

کيلان نام شهر کوچکي است واقع در استان تهران و در شرق شهر تهران. اين شهر در بخش مرکزي شهرستان دماوند قرار دارد.

جاده‌اي که به کيلان مي‌رسد از جاده هراز منشعب مي‌شود. آثاري از سکونت انسان‌ها در هجده هزار سال پيش در اين منطقه يافت شده است.کوه نزديک اين شهر کوه درعلي نام دارد. بر اساس سرشماري سال 1385، جمعيت کيلان 3,038 نفر (913 خانوار) بوده است.
در پيرامون کيلان چندين غار و زاغه قديمي از جمله در مناطق پشته‌بند، و برنهشت و اطراف قلعه‌هاي " عسگر" و " حصارک " ديده مي‌شود.چندين دژ کهن نيز با نام‌هايي مانند " قلعه مزدک"، " قلعه سپيد" و " قلعه ديو " در پيرامون کيلان ديده مي‌شود.
 

شهر کیلان در ۲۶ کیلومتری جنوب شرقی دماوند و در ۸ کیلومتری جنوب آبسرد و در مسیر راه دماوند به ایوانکی و گرمسار و در ۳۵ درجه و۳۲ دقیقه و ۵۸:۷ ثانیه عرض جغرافیایی و در ۵۲ درجه و ۱۰ دقیقه و ۷:۲ ثانیه طول جغرافیایی و در ارتفاع ۱۷۵۳ متر از سطح دریا واقع شده است .
کیلان در گذشته ای نه چندان دور ، یعنی در زمان قاجار و پهلوی از مناطق پر رونق و پر جمعیت استان بوده است . گفته می شود کیلان جزء هشت شهری بود که برای اولین بار در آنها شهرداری و مدارسی به سبک نوین ، احداث شده است . در گذشته این شهر دارای رونق اقتصادی فراوان و افرادی فرهنگی و تحصیل کرده بوده و اکثر رجال سیاسی قاجار و حاکمان استان و خانان محلی در آنجا اسکان داشتند . وجود ده ها خانه تاریخی ، سه حمام قدیمی ، ساختمان مدرسه تاریخی ، مسجد جامع و باغات وسیع در کیلان فعلی مدعای فوق را تایید مینماید .
متاسفانه در شرایط فعلی ، شهر کیلان رونق گذشته را از دست داده ، اکثر جمعیت آن منزل و ماُوا و باغات خود را رها کرده و به شهرهای دیگر روی آورده اند و اهداف جدید توسعه و عمران مدرن که مسئولین شهر بدنبال آن هستند نه تنها تغییرات زیادی را بوجود نیاورده بلکه مشکلاتی جدید نیز به همراه داشته است .
وجود ده ها خانه تاریخی که قسمت هایی از آنها یا برای احداث جاده و خیابان های جدید یا با بی مهری مسئولین میراث فرهنگی تخریب شده چهره ی مناسبی به شهر نداده است . علاوه بر آن وجود باغ های خشکیده و درختان بریده ، حکایت تلخ بی مهری ها را برای هر رهگذر تازه واردی نقل می نماید .
اغلب امکانات محدود شهر در اختیار کسانی است که برای گذران تعطیلات و استفاده از هوای خنک اقدام به ساخت ویلاهای آنچنانی در گوشه وکنار شهر کرده ، یا با حفر چاه های عمیق و احداث استخر و باغچه های گل موجب خشک شدن چشمه ها را فراهم کرده اند ، وجود این افراد جز ضرر و زیان مادی و فرهنگی عاید دیگری برای شهر ندارد .
البته شهرداری فعلی با ساخت پل ها و خیابان های جدید نقاشی دیوارها و کارهای دیگری که انجام داده قصد دارد چهره ی جدیدی به شهر ببخشد .
روستاها و محلات کیلان :

شهر کیلان دارای ۷ محله و ۳ روستا میباشد .
محله های کیلان :
۱.محله ی کردر ۲. محله ی اتحاد ۳. محله ی فاجان ۴. محله ی چال باغ ۵. محله ی سر آ سیاب ۶. کیلان  ۷. شهرک امام خمینی .
روستاهای کیلان :
۱. روستای کوهان ۲. روستای زیارت ۳. روستای ساران .
البته چند روستا هم زیر نظر شهرداری کیلان اداره می شوند ، مثل : وادان ، زان و ... .

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :