[hlOstan]

رودهن(تهران)

  • جمعیت :
    19832
  • کد تلفن :
    221

رودِهِن شهر کوچکي است در 56 کيلومتري شرق تهران در دامنه رشته کوه‌هاي البرز. اين شهر از پيشينه طولاني تاريخي برخوردار است. پس از تأسيس شعبه‌اي از دانشگاه آزاد اسلامي در سال 1363 در اين شهر، بر جمعيت و سطح درآمد و امکانات شهروندي و در کل بر توسعه فرهنگي، اجتماعي اين شهر افزوده شده‌است.

اين شهر به دليل ساکن بودن اهل‌ حق نيز شهرت دارد. اهل حق يا شيفتگان علي کساني هستند که به امام علي، اولين پيشواي شيعيان ارادت خاصي دارند. اين افراد در زمان نادر شاه افشار به اين منطقه مهاجرت کردند.

شهر رودهن و نقاط اطراف همچنين تفريح‌گاه خوبي براي شهرنشيناني است که در آن منطقه باغ يا باغچه دارند. اين منطقه از البرز که داراي آب و هوايي خنک و کوهستاني بوده و در راه مناطق شمالي کشور واقع شده‌است.
به دليل واقع شدن در رشته‌کوه البرز داراي آب و هوايي سرد در زمستان و معتدل و خنک در تابستان است. ميزان بارش برف و باران در فصول سرد سال در اين منطقه زياد بوده و به دليل شيب خيابان‌ها و کوچه‌ها مشکلاتي را براي اهالي ايجاد مي‌کند.

دانشگاه رودهن
دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن در سال 1363 در يکي از نقاط مرکزي شهر کوچک رودهن تأسيس شد. اين دانشگاه که در بدو امر با يک ساختمان اجاره‌اي شروع به کار کرد پس از گذشت سال‌ها و با خريد و تملک ساختمان‌ها و اراضي وسيعي در منطقه به يکي از دانشگاه‌هاي بزرگ کشور از نظر وسعت تبديل شده‌است.

دانشکده زبان و ادبيات انگليسي اين واحد آموزشي با دارا بودن بيش از 3000 دانشجو در چهار گرايش مترجمي، ادبيات، آموزش زبان و دبيري مقام نخست را در خاورميانه از نظر تعداد زبان‌آموز به خود اختصاص داده‌است. دانشکده کشاورزي اين دانشگاه نيز با اختيار داشتن آزمايشگاه‌ها پيشرفته بعد از دانشگاه کرج در رتبه دوم دانشکده‌هاي کشاورزي تهران قرار دارد (کلکسيون حشره شناسي اين دانشکده از بزرگ‌ترين کلکسيون‌هاي حشره شناسي در سطح ايران است) همچنين اين دانشگاه با بيش از 40000 دانشجو يکي از شلوغ ترين دانشگاههاي استان تهران مي‌باشد.

دانشکده کامپيوتر دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن پس از گذشت 14 سال از تأسيس آن با حدود دوهزار دانشجو در تلاش است تا هرچه بيشتر و بهتر در خدمت جامعه علمي جمهوري اسلامي ايران باشد. مقاطع تحصيلي: کارشناسي پيوسته، کارشناسي ناپيوسته، کارداني پيوسته، کارداني ناپيوسته.

ابنيه تاريخي
از بناهاي تاريخي اين شهر مي‌توان به پلي اشاره کرد که متروکه شده و از دوره صفويه مي‌باشد. همچنين به ساختمان هتل آبعلي که امروزه به اردوگاه دانش‌آموزي تبديل شده‌است.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :