[hlOstan]

چهاردانگه(تهران)

چهاردانگه شهري است در استان تهران ايران و در حد فاصل بزرگراه تهران-ساوه و بزرگراه تهران-قم قرار گرفته‌است.

چهاردانگه در بخش چهاردانگه از توابع شهرستان اسلام‌شهر واقع شده. اين شهر، مرکز بخش است و بخشداري بخش فوق در آن واقع است. طبق سرشماري سال 1385، تعداد 10,791 خانوار شامل 42,159 نفر در اين شهر ساکن بوده اند که از اين تعداد 22,003 نفر مرد و 20,156 نفر آنها زن بودند.

پيشينه
قدمت اين شهر که پيشتر روستا بوده بسيار کهن است. به خاطر ديواري که دور تا دور اين روستا براي دور ماندن از حمله دزدان و حيوانات بود بخش مرکزي به قلعه مشهور بود. قديمي‌هاي روستا تا دوره ناصرالدين شاه را به خاطر دارند. اين ده به خاطر آب و هواي خنکي که داشت و به خاطر کاريز‌هاي (قنات) پر آب محلي براي پرورش و رشد درخت‌هايي از جمله سيب گلاب، هلو، شليل، انجير، گردو و انار بود.

منطقه چهاردانگه قدمتي بالاي 500 سال دارد و در سال‌هاي اخير مهاجرت‌هاي زيادي به آن صورت گرفته‌است. پس از پيگيري‌هاي مردمي سرانجام در سال 1379 منطقه چهاردانگه با در بر گرفتن روستاهاي اطراف خود به شهر چهاردانگه تبديل شد روستاي چهاردانگه در 12 خرداد 1379 خورشيدي به شهر چهاردانگه تبديل شد. شهرداري آن يک سال بعد در تاريخ 24 مرداد 1380 تأسيس شد.

محله‌ها
منطقه چهاردانگه عبارت است از شهرک حسين آباد، شهرک مطهري، بهشتي، چهاردانگه، قدس، گلشهر، گلدسته، ماهشهر و حسن‌آباد لقماني. در سال 1384 خورشيدي روستاهاي پلائين، عباس‌آباد، مرادآباد، ولي‌آباد، جعفرآباد جنگل، دينارآباد از دهستان چهاردانگه بخش چهاردانگه منتزع شده و به دهستان خلازير بخش مرکزي شهرستان ري پيوستند.

صنايع
شرکت‌ها و صنايع منطقه چهار دانگه عبارت‌اند از: خودروسازي (ايران‌خودرو ديزل)، شرکت لوله و پروفيل (سديد)، شرکت کيان‌تاير، شرکت لوله و ماشين‌سازي، شرکت بوتان، ماشين آلات، ابزار و محصولات فلزي نساجي و پوشاک، ترابري، انبارداري، تعمير وسايل نقليه و عمده‌فروشي، سينجر گاز، رب ستايش، شهرک صنعتي شهر چهاردانگه.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :