[hlOstan]

باغستان(تهران)

  • جمعیت :
    52463
  • کد تلفن :
    262

باغِستان شهري است در استان تهران ايران. اين شهر در بخش مرکزي از توابع شهرستان شهريار قرار دارد.

جمعيت اين شهردر سال 1385، برابر با 52,463 نفر بوده‌است.

در سال 1379 خورشيدي تصميم بر آن شد تا روستاهاي سعيدآباد، مهديه، ده مويز، خادم‌آباد، نصيرآباد همه يک شهر شده و يک شورا داشته‌باشند. اين شهر باغستان نام گرفت. برخي مناطق مانند سعيدآباد از منطقه 18 شهرداري تهران جدا شده و به شهر جديد پيوستند.

شهرک جديد باغستان در جوار جنوب روستاي خادم‌آباد (مسلم‌آباد) در بيست کيلومتري شهر تهران و در جنوب شهر شهريار در ناحيه 1 باغستان ساخته‌شد. اين شهرک متشکل از 5 فاز مي‌باشد و در کل مساحتي بالغ بر 1,583,968 متر مربع را دارا است. شهرک‌هاي قديمي‌تر صادقيه و مطهري نيز در محدوده شهر جديد درآمدند. اين شهر به دليل داشتن بافت جديد و قرار گرفتن در محيطي نسبتا ييلاقي و خوش آب و هوا علاوه بر انبوه‌سازي نظر بخش وسيعي از ويلاسازان را به خود جلب کرده‌است.

شهرک ويلايي ديگري نيز به نام شهرک دهشاد در کناره جنوبي شهر باغستان در دست ساخت است. اين شهرک واقع در 20 کيلومتري تهران و از طريق اتوبان ساوه روبروي نسيم‌شهر و يا جاده شهريار پشت خادم‌آباد قابل دسترس است.

ديدني‌ها
قلعه دهشاد با ديرينگي بيش از 200 سال در روستايي به همين نام، در ده کيلومتري شرق شهريار و در محدوده شهر باغستان قرار دارد.

اين دژ يکي از دژهاي متعدد شهرستان شهريار است که از اغلب آنان چيز زيادي باقي نمانده‌است و بخش اعظم دژها (همچون قلعه فرامرز، قلعه چهل دختر در حصار ساتي و...) تخريب شده‌است. ديوار دورادور قلعه دهشاد تقريبا سالم مانده و قلعه هنوز مسکوني مي‌باشد.

صنايع
محدوده باغستان داراي کارخانه‌هاي صنايع مخابرات ايران، داروسازي، کمپوت‌سازي، سردخانه، انبار وزارت نيرو، کارخانه‌هاي ماکاروني، خميرمايه، مرغ‌داري جهان‌جوجه و آجرپزي مي‌باشد.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :