[hlOstan]

محمدآباد(اصفهان)

محمدآباد شهري است در بخش جرقويه سفلي شهرستان اصفهان استان اصفهان ايران. اين شهر در 65 کيلومتري شهر اصفهان واقع شده‌است. بيشتر مردم اين شهر فرهنگي و کارمند آموزش و پرورش مي‌باشد و در ادارات دولتي مشغول مي‌باشند. شغل ديگر مردم اين شهر کشاورزي و دامداري است. اين شهر در حدود 6 هزار نفر جمعيت دارد.

اين شهر دراي يک هسته قديمي شهري مي‌باشد که يک قلعه قديمي دارد و در کنار اين قلعه قديمي کاخي به نام باغ مير مي‌باشد که داراي دو بادگير بلند است که در نوع خود در استان اصفهان بي نظير مي‌باشد اين شهر دراي يک قلعه بسيار قديمي با برجهاي بسيار زيبا بود که در سالهاي گذشته در پي خيابان کشي کاملاً ويران شد اين قلعه کل هسته قديمي شهر را پوشش مي‌داد. در حال حاضر تنها قلعه باقي مانده اين شهر در حال بازسازي مي‌باشد.

مسجد جامع محمدآباد
باني و سازندگان بنا: بنا به اظهارات اهالي روستا مسجد به دست محمد مير پنج مالک تمامي منطقه جرقويه احداث شده‌است و پس از مرگ وي پسرانش به ترتيب حاج سرهنگ و حاج سرتيپ ادامه بنا مسجد را تا پايان کار پيگيري کردند.
سير تحول بنا: اين مسجد در حدود 110 سال پيش ساخته شده و در مراحل بهدي سنگ ازاره‌هاي شبستان و حياط توسط روستاييان نصب شده‌است بنا به گفته رييس شوراي روستا طي تغيراتي در نماي ساختمان در سال 1363 ه.ش کاشيکاري‌هاي معلقي و کتيبه‌هاي قرآني به آن اضافه شده و احداث مناره روي ايوان جنوبي مربوط به همان سال است حسينيه مجاور مسجد در حدود 300 سال پيش و به هنگام شکل گيري روستا احداث گرديده که اکنون قسمت‌هايي از آن به صورت مخروبه در آمده‌است.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :