[hlOstan]

افوس(اصفهان)

افوس يکي از شهرهاي استان اصفهان در مرکز ايران است.

اين شهر با جمعيت 6 هزار نفر (برآورد (1385خ.) در بخش بوئين و مياندشت شهرستان فريدن قرار دارد.شهر افوس داراي يک سرچشمه زيباست که از اوايل ارديبهشت تا پايان تيرماه منظره‌اي بسيار زيبا دارد. اكثريت مردم آن گرجي ميباشند.

افوس در 38 کيلومتري غرب شهر داران مرکز فرمانداري فريدن بين روستاهاي شش جوان، بوئين، داش گسن و خويگان واقع است.

افوس در دامنه کوه قوسي شکل به همين نام ايجاد شده اين کوه بلند و برف گير است برفش همگي و بدين علت جويبارهاي زيادي از اين کوه سرچشمه مي‌گيرد.

از مجموع جويبارهاي اين کوه، آب سرچشمه که منبع اصلي آب زراعي افوس است تأمين مي‌گردد. جوي سرچشمه راه خود را در دره‌اي مشجر و با صفا بطرف شمال باز مي‌کند.

خانه‌هاي افوس در مغرب اين درة پردرخت در امتداد شمال به جنوب گسترش يافته‌است و زمينهاي زراعي در مشرق و جنوب درة فوق توسعه يافته‌است.

آب و هوا
آب و هواي افوس معتدل کوهستاني است زمستانش سرد و پربرف و تابستاني ملايم و مطبوع دارد. کوهستاني بودن افوس و تغييرات ناگهاني حرارت سبب وزش بادهائي باسامي: باد قبله، باد توغان، وزمه باد، باد مشرق و باد مغرب مي‌گردد در نزد افوسي‌ها مفيدترين آنها وزمه باد است که خوش يمن نيز مي‌باشد موقع وزش آن از اواخر اسفند ماه تا اوايل فروردين ماه است که بيش از 20 روز ادامه دارد. وزش اين باد برفهاي سنگين را مي‌برد واشجار را بارور ميسازد.

تنوع آب و هوا و جنس خاک سبب رويش گياهان علفي و بوته‌اي خودرو در افوس مي‌گردد وجود اين گياهان سبب مي‌شود که در فصل گرم، صحرا و بيابان افوس سبز و خرم باشد.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :